Підгорецький замокЗамок споруджено протягом 1635-1640 рр. на місці старого укріплення, яке згадується у 1530 р. Будувався він під керівництвом відомих архітекторів Андре дель Акви і Гійома Левассера де Боплана за вказівкою тодішнього власника Бродів і Підгорець коронного гетьмана Станіслава Конецпольського — одного з найбільших магнатів Речі Посполитої.

Про призначення замку сповіщав напис латинською мовою на мармуровій таблиці при вході: «Вінець ратних трудів — перемога, перемога — тріумф, тріумф — відпочинок». Саме для відпочинку і був споруджений замок у Підгірцях.

З історії замкового комплексу:

Впродовж віків замок відвідало чимало відомих осіб, зокрема були тут монархи: польські королі Владислав ІV і Ян Собеський, австрійський цісар Франц-Йозеф, російський цар Петро І, німецький кайзер Вільгельм. Розкіш внутрішнього оздоблення замку у поєднанні з його витонченою архітектурою та навколишньою природою справляли на відвідувачів неповторні враження. Чудові описи підгорецького ансамблю залишили француз де Алейрак, поляк Станіслав Освенцім, російський поет Федір Глінка та інші мандрівники.

У XVII-XVIII ст. замок зазнавав руйнувань та реконструкцій, кілька разів змінював власників. Один з них — Вацлав Жевуський — зібрав у замку велику колекцію цінних картин, книг, зброї, меблів. Тут була чудово оздоблена їдальня — величезний зал, прикрашений портретом гетьмана Конецпольського на стелі і цілою серією портретів державних і духовних діячів. Чорний мармуровий стіл, перевезений з Олеська, на якому хрестили короля Яна ІІІ, більярд і старовинне фортепіано додавали інтер’єру неповторної краси. Була в замку кармазинова кімната, а також китайський, золотий, дзеркальний, мозаїчний, зелений кабінети. Усі цінності, що зберігалися в кабінетах і залах відповідали їх назвам.

Окрім цього, в замку був арсенал, величезна бібліотека та архів. Окремо зберігалися особисті речі короля Яна ІІІ Собеського і трофеї, здобуті у битвах Вацлавом і Северином Жевуськими.

У палаці відбувалися гучні забави, що тривали тижнями і на які з’їжджалася навколишня шляхта. Їх прикрашали феєрверки, військові паради та гарматні залпи. У замковому парку прогулювалися рідкісні птахи. До нашого часу птахи, як і розкішні замкові інтер’єри, на жаль, не збереглися. Але палац, незважаючи на свій жалюгідний стан, вражає красою.

У радянські часи його активно використовували як декорації, коли потрібно було показати Європу. Вітчизняні та іноземні кінематографісти облюбували Підгорецький замок. Тут знімались фільми: «Богдан Хмельницький», «Потоп», «Три мушкетери», «Дике полювання короля Стаха», «Помилка Оноре де Бальзака» та інші. У фільмі «Три мушкетери», наприклад, замок «знімався» в ролі Лувру.

Про містчну атмосферу:

Має замок і свого привида — Білу Пані. Кажуть, це душа зведеної зі світу дружини Северина Жевуського. Працівники музею стверджують, що неодноразово бачили її у палаці. Востаннє її бачили під час реставраційних робіт у підземеллі одночасно троє осіб.

Неповторного вигляду замковому комплексу надає парк, у зелені якого потопають замок, заїжджий двір та ряд інших споруд. В давнину саме парк справляв на відвідувачів найсильніше враження.

До замкового комплексу належать костел св. Йосифа (1763), заїжджий двір (кін. XVII ст.) з сонячним годинником та замковий парк зі спорудами (XVII-XVIII ст.). Неподалік від замку росте 400-річна липа.

З 1997 р. після передачі замку Львівській галереї мистецтв тут розпочалися реставраційні роботи, які тривають і донині.

До приходу в Галичину радянської влади замок почергово належав відомим польським родинам. Не раз тут бували і європейські монархи: польські королі Владислав IVі Ян Собєський, австрійський цісар Франц-Йозеф І та німецький кайзер Вільгельм.

Історії про привидів Підгорецького замку побутують вже не одну сотню років. Проте наукове підтвердження існування паранормального у стінах та околицях палацу вдалося дістати лиш нещодавно. Кілька років тому під час підготовчих робіт з реставрації та відновлення Підгорецького замку та прилеглого парку було проведено детальну фотосесію усіх об’єктів історичного комплексу.

На деяких світлинах, зроблених біля входу до підземелля та у внутрішніх покоях палацу вдалося зафіксувати прозорий силует людини. Відтоді Підгорецький замок став справжньою лабораторією численних дослідників паранормальних явищ. Вражаючі висновки були зроблені командою популярної української телепередачі «Битва екстрасенсів». Усі 20 екстрасенсів одноголосно заявляли, що замок просто-таки переповнений привидами! Згодом Підгорецький замок відвідали фахівці з авторитетної американської дослідницької групи «Мисливці за привидами». Провівши детальні дослідження за допомогою надсучасної апаратури, американці із упевненістю зазначили: привиди є майже в усіх закутках палацу. Отакої!

0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі