Кількість інсультів невпинно зростаєЗа 9 місяців 2021 року в неврологічне відділення КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР госпіталізовано 179 пацієнтів з інсультом, в т.ч. 164 – з ішемічним інсультом (9 місяців 2020 року – 143 інсульти, в т.ч. 117 ішемічних).

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу з ушкодженням тканини мозку і розладом його функцій.

Виділяють ішемічний та геморагічний інсульт. Ішемічний інсульт виникає через припинення кровотоку в тій чи іншій зоні мозку, геморагічний – внаслідок виливу крові або в сам мозок або під оболонку мозку. Для ішемічного інсульту також справедливо визначення «інфаркт мозку». Також виділяють минуще порушення мозкового кровообігу – тобто ті чи інші симптоми проходять протягом доби.

Чинники ризику розвитку інсульту поділяють на такі, що модифікуються (на які ми можемо впливати), та на такі, що не модифікуються (на які впливати ми не можемо).

До таких, що не модифікуються відносяться:

1. Вік. Після 55 рокув ризик розвитку інсульту зростає вдвічі через кожні 10 років.

2. Стать. Чоловіки частіше хворіють на інсульт – 80%.

3. Спадкова схильність до інсультів частіше передається по материнській лінії і його ймовірність збільшується вдвічі.

Фактори, що можна модифікувати:

1. Артеріальна гіпертензія. 5-7% гіпертоніків щороку вражає інсульт. Статистика свідчить, що підвищення діастолічного АТ на 7,5 мм рт.ст. в інтервалі від 70 до 100 мм рт.ст. збільшує ризик розвитку інсульту майже в 2 рази. Артеріальна гіпертензія – найнебезпечнішій фактор довгострокового ризику інсульту.

2. Цукровий діабет. Це захворювання підвищує в 3 рази ризик розвитку інсульту.

3. Раніше перенесений інсульт. Транзиторна ішемічна атака або раніше перенесений інсульт підвищує ризик розвитку наступного в 10 разів. Найбільша вирогідність виникнення повторного інсульту протягом першого тижня. У наступні 3 місяці ймовірність інсульту – 10,5%.

4. Ожиріння. Індекс маси тіла (ІМТ) за формулою Кетле розраховується, як розподіл маси тіла (кг) на квадрат росту (м). Значення ІМТ по Кетле менше 19 говорить по дефіцит ваги; від 19 до 24 – нормальна вага; від 24 до 29 – надлишок ваги; понад 29 – ожиріння.

5. Ішемічна хвороба серця. До цієї групи хвороб відносять стенокардію та інфаркт міокарду, що розвиваються в результаті атеросклерозу судин серця. Перенесений інфаркт підвищує ризик розвитку інсульту в 3 рази. При великому передньому інфаркті – до 20%.

6. Порушення ліпідного обміну. Збільшення в крові «поганого» холестерину призводить до розвитку атеросклерозу кровоносних судин.

7. Порушення серцевого ритму. Миготлива аритмія підвищує ризик виникнення інсульту в 3,6 рази. Напади миготливої аритмії найчастіше відзначаються вночі під час сну або рано вранці, при різкому повороті тулуба в горизонтальному положенні, після рясного прийому їжі, при здутті живота, запорах, діафрагмальної грижі, виразковій хворобі шлунку, фізичному та психоемоційному навантаженні, гострому інфаркті міокарду, пролапсі мітрального клапану.

8. Серцева недостатність. Синдром, що проявляється невідповідністю між потребою організму в певному обсязі циркулюючої крові в одиницю часу і можливістю серця забезпечити цей обсяг. Серцева недостатність підвищує ризик розвитку інсульту в 3 рази.

9. Паління. 10. Алкоголь. 11. Частий стрес. 12. Низька фізична активність.

Як запідозрити інсульт у повсякденній ситуації?

Існує досить простий, але надійний тест для діагностики інсульту в домашніх умовах (дозволяє діагностувати інсульт в 80% випадків). В англомовній літературі цей тест називається FAST (FaceArmSpeechTest, що в перекладі означає «Обличчя-Рука-Мова-Тест). Суть цього тесту полягає в наступному:

1. Просять пацієнта посміхнутися або показати зуби. При інсульті відбувається помітна асиметрія особи (кут рота з одного боку «висить»).

2. Просять пацієнта підняти і утримувати протягом 5 секунд обидві руки на 90 ° в положенні сидячи і на 45 ° в положенні лежачи. При інсульті одна з рук опускається.

3. Просять пацієнта сказати просту фразу. При інсульті у пацієнта не виходить чітко і правильно вимовити просту фразу, мова його нерозбірлива, невиразна.

Наявність хоча б однієї з наведених ознак може свідчити про наявність інсульту і потрібно викликати Швидку допомогу.

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я всі пацієнти з підозрою на гостре порушення мозкового кровообігу повинні бути терміново госпіталізовані незалежно від статі, віку і тяжкості стану або в

1. спеціалізоване відділення з лікування інсульту

2. відділення інтенсивної терапії

3. відділення невідкладної допомоги

4. багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування

Відновлення порушених функцій після інсульту відбувається повільно. Тому при поверненні додому хворий потребує особливого догляду.

Лікар-невропатолог КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР Дмитро ХОЛЯВКО


0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

ПОВІДОМЛЕННЯ про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку. 1. Повна назва документа державного планування Програма економічного і соціального р