В Нагірному вшанували пам’ять єврейської громадиУ Кіровоградській області в 2021 році в рамках будівельних проєктів Фонду «І-Ес-Джей-Еф Східна Європа» було встановлено огорожу навколо єврейського цвинтаря с. Нагірне, Кіровоградської області.Наш Фонд усвідомлює, що довгострокове збереження спадщини це не лише фізична огорожа – це ще й розуміння цінності історичного спадку, тому Фонд, за підтримки Європейської комісії, 26 жовтня 2021 року провів просвітницько-навчальні заходи, а також камерну церемонію відкриття проєкту та вшанування пам’яті єврейської громади Новогеоргієвська (Крилова). На церемонії були присутні завідувач будинку культури с. Нагірне Валентина Стеценко від імені Фонду до присутніх звернулась Олена Колб. На честь вшанування пам’яті громади була запалена свічка пам’яті. Після камерної церемонії усі повернулись в Будинок культури, де відбулась зустріч із місцевими школярами. Підчас чаювання Олена Колб розповіла учням про Фонд та як обчислювати дати на єврейських нагробках, а також передала навчальні Посібники.


Надзвичайним є те, що єврейський цвинтар, який зараз територіально приналежить громаді с. Нагірне, колись був цвинтарем м. Новогеоргієвська (Крилова). Проте, після затоплення цього та інших місточок та сіл регіону при побудові ГЕС у 1960 році це кладовище лишилось чи не єдиним пам’ятником у камені, який нагадує славну історію Новогеоргієвська. Зараз на кладовищі можна побачити нагробки від 1885 року до 1950-х, коли там відбулись останні поховання. Більше про Нагірне є на сайті Фонду https://www.esjf-surveys.org/survey/nahirne-jewish-cemetery/

Додаткова інформація про Фонд ESJF:

Фонд “І-Ес-Джей-Еф Східна Європа” (Європейська ініціатива зі збереження єврейських кладовищ) розпочав свою діяльність у 2015 році. Основним ресурсом фінансування Фонду є Міністерство Закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина. Основною метою діяльності є захист та збереження єврейських кладовищ у країнах Східної Європи, оскільки в більшості місць через складну історичну ситуацію у ХХ столітті про присутність єврейських громад промовляють лише руїни синагог та старовинних цвинтарів. З початку своєї діяльності наш Фонд привів до ладу понад 220 єврейських кладовищ в Україні, Польщі, Білорусі, Сербії, у тому числі і у вашому населеному пункті.

Одним з напрямків діяльності Фонду є проведення освітніх заходів. Їхньою метою є висвітлення проблеми збереження історичних пам’яток, зокрема старих кладовищ, які є не лише важливим джерелом інформації, але і невід’ємним елементом культурно-історичної спадщини України.
Колб Олена1 коментар